français | Türkçe

giriş

2017-2018 eğitim-öğretim yılına hazırlık

Yeterlilik Sınavları
Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı
Çalışma Takvimi
Okul Servisleri
Üniforma
Ders Kitapları
Taşınabilir Bilgisayar Kullanımı
Kantin Kartları
Spor Olanakları
Kütüphane
Burs Başvuruları

Yeterlilik Sınavları

Fransızca öğretim yapan ortaokullardan gelen öğrenciler arzu ederlerse Fransızca ve Türkçe yeterlilik sınavına girerler. Bu okullardan gelen öğrencilerin bu konudaki seçimlerini belirten dilekçeyi kayıt oldukları gün Öğrenci İşleri ofisine teslim etmeleri gereklidir.
Sınav tarihleri 24 Ağustos Perşembe 10.00-12.00 saatlerinde Fransızca yazılı, 24 Ağustos Perşembe öğleden sonra Fransızca sözlü; 25 Ağustos Cuma 10.00-12.00 saatlerinde Türkçe yazılı, 25 Ağustos Cuma öğleden sonra Türkçe sözlü şeklindedir. Bu tarihten sonra kaydolan öğrencilerden sınava katılmak isteyen olursa, eğitim-öğretimin başladığı ilk hafta sınav tekrarlanır.
Her iki sınavdan da 70 ve üzeri puan alan öğrenci başarılı sayılır ve 9.sınıfa kaydolmaya hak kazanır.
Sınavda kurşun kalem kullanılır.

Öğrenciler sınava okul üniformalarıyla gelir. Sınav tarihinde henüz okul üniformalarını almamışlarsa, erkek öğrenciler sınava düz beyaz tişört ve koyu renk kumaş pantolon, kız öğrenciler ise düz beyaz tişört, koyu renk kumaş pantolon veya etekle gelebilir.

Sınavların içeriği için tıklayınız.

Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı

5 Eylül Salı günü saat 14.00’te okulumuza yeni gelen öğrencilerin, velilerinin ve tüm hazırlık sınıfı öğretmenlerinin katılacağı bir tanışma ve bilgilendirme toplantısı yapılacaktır. Bu toplantının başlangıcından hemen önce ailelere okulla ilgili kapsamlı bir dosya sunulacak ve içeriği toplantı sırasında açıklanacaktır. Bu toplantıya katılımınızı önemle rica ederiz. Bu toplantıya öğrenciler serbest kıyafetle katılacaktır. (Üniforma 6 Eylül Çarşamba günü itibariyle zorunludur.) Toplantının son bölümünde öğrenciler sınıf öğretmenleriyle birlikte sınıflarına çıkacaklardır. Toplantı saat 17.00’de son bulur. Bu gün için okul servisi bulunmamaktadır.

Çalışma Takvimi

2017-2018 yılında Eğitim-Öğretim’e 5 Eylül Salı günü başlanacaktır. Çalışma takvimi için tıklayınız. Sınıf listeleri 5 Eylül Salı günü açıklanacaktır.

Okul Servisleri

Okulun servis işleri Mi Tur Turizm Tic. LTD. ŞTİ. tarafından yürütülmektedir. İstanbul’un tüm bölgelerine servis bulunmaktadır. Servis formunu kayıt işlemleri sırasında doldurup Öğrenci İşlerine bırakabilir, tarayıcıdan geçirip ndskayit@nds.k12.tr adresine e-posta ile gönderebilir veya en geç 29 Ağustos Çarşamba günkü tanışma toplantısı öncesinde servis masasına teslim edebilirsiniz. Bu konudaki tüm sorularınızı yine aynı gün okulda bulunacak yetkililere yöneltebilirsiniz. Öğrencimiz servis kullanmayacaksa bu yönde bilgi verilmesi rica olunur.

Üniforma

Okul üniforması FORMARAM Forma Tekstil Üretim ve Pazarlama Ltd.Şti tarafından üretilmekte ve satılmaktadır.
Üniformayı mağazadan satın alabilir ya da online sipariş verebilirsiniz.
(Online sipariş için okul kodu: 6666)
Mağaza satışları 4 Temmuz’da başlayacaktır.
Fiyat listesi için tıklayınız.
( Öğrenciler isteklerine bağlı olarak 4 üst seçeneğinden birini veya soğuk günlerde V yaka kazağın üzerine bir üst seçeneği daha giyerler.)
Firma 23, 24, 25, 28,29 Ağustos tarihlerinde okulda stant kurarak satış yapacaktır. Bu tarihlerde mağazada satış olmayacaktır. ( Online satış siparişi olabilir.)
Mağaza satışına 5 Eylül tarihinden itibaren devam edilecektir.
üniforma alışverişinin son günlere bırakılmamasını rica ederiz.

Üniforma ile ilgili bilgileri İç Yönetmelik 3. bölümde bulabilirsiniz.

Ders Kitapları

Ders kitaplarının ve kitapçıkların tam listesi ile ücretleri ağustos ayı ortasında bu bölümde yayınlanacak ve bilgilendirme dosyasında bulunacaktır.
23 Ağustos-25 Ağustos döneminde okul kütüphanesinin girişinde kurulan standa gelerek bu kitap/kitapçıkların ücretini nakit olarak ödemeniz gerekmektedir.
Fransızca kitaplar ve zümre öğretmenlerince hazırlanan ders kitapçıkları okulun açıldığı ilk hafta içinde (şubeye bağlı olarak 6 veya 7 Eylül günü) öğrencilere teslim edilecektir.

Kırtasiye malzemesi, sürekli ve güdümlü okuma kitapları ve İngilizce kitaplarını dışarıdan ya da 23 Ağustos -8 Eylül tarihlerinde okulda standı bulunan kitabevinden temin edebilirsiniz. (hafta sonu ve bayram tatili dışında)
Kitabevi 15 Ağustos’tan itibaren online satış da yapacaktır ancak kitap alışverişi için tanışma toplantısını beklemeniz önerilir. Ödeme nakit veya kredi kartı ile yapılabilir.
Online satış linki için tıklayınız.

İngilizce dersi, öğrencilerin bilgilerine göre iki farklı seviyede okutulur. Seviyesi yükseltilmek istenen grubun öğrencileri okul saatleri dışında haftada iki saat zorunlu İngilizce dersi yaparlar. İngilizce yetiştirme programı Hazırlık ve 9.sınıflarda uygulanır. Kayıt sırasında doldurulan forma bağlı olarak öğrencinin grubu belirlenir. (Seviye bilgi formunu kayıt sırasında doldurmadıysanız lütfen tanışma toplantısı sırasında formu doldurup teslim ediniz.)
İngilizce kitaplarını öğrencinin grubu netleştikten sonra satın almanızı öneririz.
İngilizce kitap listesini görmek için tıklayınız.
(Okulun açıldığı ikinci hafta, önceden öğrencilere belirtilecek bir günde kitabevi Hazırlık sınıfları İngilizce kitapları satışı için ayrıcaokula gelecektir.)

Türkçe dersi okuma kitapları listesi için tıklayınız.
Bu kitapları önceden alacaksanız yayınevlerine lütfen dikkat ediniz.

Taşınabilir Bilgisayar Kullanımı

Gelişen teknolojiler ve eğitimdeki yenilikleri yakından takip eden okulumuzda, 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılından beri taşınabilir bilgisayarların öğrencilerimizin eğitim materyallerinin arasında bulunması, öğrencilerimizin derslerde kullanım amacıyla okula taşınabilir bilgisayarlarını getirmeleri uygulamasına geçilmiştir.

Bu uygulamaya ek olarak, yeni müfredat kapsamında Hazırlık sınıflarda 2017-2018 Eğitim-Öğretim yılında 3 saatlik Bilgisayar Bilimi dersi okutulacaktır.

Tüm öğrencilerimizin aşağıda belirtilen minimum özelliklere sahip taşınabilir bilgisayarlara sahip olmaları gereklidir.

Donanım gereksinimleri
İşlemci - Intel I5 ya da dengi
Ekran büyüklüğü -11’’ - 15’’
Wifi - 802.11 ac
Giriş / Çıkış - HDMI çıkışı, USB 3.0 girişi

Yazılım gereksinimleri
Tüm yüklü yazılımların lisanslı olması gerekmektedir.
İşletim sistemi-Windows 8.1 ya da daha üzeri / Mac OS Mavericks, Yosemit, El Capitan
Antivirüs- Güncel ve aktif (tüm işletim sistemleri için zorunlu)

Öğrenci bilgisayarının bakımı, öğrenci ve velinin sorumluluğundadır.

Okul açıldiktan sonra duyurulacak bir tarihte öğrencilerin bilgisayarları sırayla Bilgi İşlem Birimi tarafından kontrol edilip onaylanacaktır. Bilgi İşlem Biriminin onayı olmadan bilgisayarın okul ağına bağlanması mümkün olmayacaktır.
Derslerde bilgisayar kullanımının gerektirdiği etik kuralların değerlendirilmesi ve işlerlik kazanmasından sonra okulda Bilgisayar Bilimi dersinde ve diğer derslerde öğrenciler tarafından taşınabilir bilgisayar kullanımına başlanacaktır.

Bu konudaki tüm sorularınız için yaz döneminde Dijital Eğitim Koordinatörü ve Bilgi ve İletişim Teknoloji öğretmenimiz Yeşim Özçubukçu’ya mail atabilirsiniz.
yesim.ozcubukcu@nds.k12.tr

Eğitimde Teknoloji konusunda NDS’de yapılan çalışmaları okumak için tıklayınız.

Kantin Kartları

Okulun kantini 2002 yılından beri Fındık Gıda ve İnşaat Sanayi ve Ticaret LTD Şirketi tarafından işletilmekte olup okul idaresi ve Okul Aile Birliği tarafından düzenli olarak kontrol edilmektedir. Öğrenciler günlük olarak kantinden istedikleri yiyecekleri satın alırlar. ( günün menüsü, farklı sandviçler, salata, meyve vs. seçenekleri vardır.)
Kantinde alışverişler öğrenci adına düzenlenen kartla yapılır.
23 Ağustos-8 Eylül tarihleri arasında (hafta sonu ve bayram tatilleri hariç) kantinde kurulacak stanttan kartınızı alabilirsiniz.(Kart ücreti 20 TL’dir.) Karta ilk seferinde uygun gördüğünüz kadar para yükleyiniz. Gerektiğinde her gün 7.15-7.55 saatlerinde ve küçük teneffüslerde minimum 10 TL olmak üzere kantinde karta para yükleme işlemi yapılmaktadır. (Kartınızın kaybolması durumunda hemen kantine ve müdür yardımcısına haber veriniz.)
Eğitim-Öğretim yılının başında aylık menüler ve kantinde satılan tüm ürünlerin listesi ile fiyatları öğrenci ve velilere mail ile gönderilir.

Spor Olanakları

Beden Eğitimi derslerinde spor kompleksinin tüm bölümleri dönüşümlü olarak kullanılmaktadır, spor kompleksi okul saatlerinden sonra tüm öğrencilere açıktır. Okul saatlerinden sonra isteyen öğrenciler Beden Eğitimi öğretmenleri eşliğinde bireysel spor ( fitness, yüzme, tırmanma duvarı) ve belli günlerde grup dersleri ( pilates, zumba vs.) yapabilirler.

Okulun kız-erkek basketbol, kız-erkek voleybol, kız-erkek masa tenisi takımlarına katılmak isteyen öğrenciler ilk yıldan itibaren okul saatlerinden sonra belli günlerde olan antrenmanlara katılabilir. Tanışma toplantısında öğrencinin yaptığı spor dallarıyla ilgili bir form doldurması istenir ve okulun açıldığı ilk ay içinde takım seçmeleri gerçekleşir.

Normal okul servisleri dışında okul çıkış saatinden iki saat sonra etkinliklere kalan öğrenciler için merkez noktalara servis bulunmaktadır. (Ataşehir, Kadıköy,Ataköy, ) Spora kalan öğrenciler bu servisleri tercih edebilirler.

Spor takımlarımızın 2016-2017 Eğitim-Öğretim yılı başarılarını görmek için tıklayınız.

Spor takımlarımızın 2015-2016 Eğitim-Öğretim yılı başarılarını görmek için tıklayınız.

Kütüphane (Medyatek)

Okul kütüphanesi her gün 7.30 -16.00 saatlerinde açıktır.

Medyatek, öğrenci ve öğretmenlere Fransızca, Türkçe ve İngilizce olmak üzere, 15000 kitap, 45 dergi, 2000 DVD, 200 CD sunmaktadır.

Öğrenciler kütüphaneden bir kerede üç hafta süreyle en fazla 6 kitap, 4 dergi, 3 DVD, 2 CD ödünç alabilir.

Kullanılan veri tabanı yardımıyla oluşturulan online katalog, kütüphanede kayıtlı olan bütün belgelere ulaşılmasını sağlar.

Kullanıcılar (öğrenciler ve öğretmenler) kendi hesaplarına bağlanarak ödünç aldıkları belgelerin listesini görebilir ve sürelerini uzatabilirler, ayrıca öneri, rezervasyon ve yorum yapabilirler.

Burs başvuruları

Burslar özel öğretim kurumlarında ücretsiz veya burslu okutulacak öğrenci ve kursiyerler hakkında yönetmelik uyarınca belirlenir. Tüm öğrencilerin kaydının tamamlanmasından sonra 2017-2018 eğitim-öğretim yılına mahsus olmak üzere burs başvuruları alınır. Başvurular Burs Komisyonu tarafından değerlendirilir.

Kayıtlı öğrencilerimizin ve velilerinin 5 Eylül’de yapılacak olan tanışma toplantısından önce yanıtlanmasını arzu ettikleri sorular için ndsl@nds.k12.tr adresine e-posta göndermelerini rica ederiz.

Gelişim dolu bir sürecin başlangıcında ortak heyecanların, ortak hedeflere dönüşmesini hep birlikte yaşamayı diliyoruz.

Saygılarımızla

Yeterlik Sınavları
Tanışma ve Bilgilendirme Toplantısı
Çalışma Takvimi
Okul Servisleri
Üniforma
Ders Kitapları
Kantin Kartları
Spor Olanakları
Kütüphane
Burs Başvuruları

Ekler

Servis Kayıt Formu
Forma fiyatları

recherche


Duyurular

Moodle Sınav Takvimi TICE (Dijital Ortam Eğitimi Paylaşımları) Veli / Bilgi Veli-Öğretmen Görüşme Günleri E-OKUL web-mail